phpBB2 by Przemo
Support forów phpBB2 modified by Przemo

FAQFAQ - PIERWSZA POMOC!!  regulaminREGULAMIN  SzukajSZUKAJ  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload  katalog Forów DyskusyjnychKatalog Forów   FAQ Video tutoriale

Poprzedni temat «» Następny temat
dostosowanie forum do RODO ?
Autor Wiadomość
halohalo


Posty: 77
Wysłany: 01-05-2018, 18:22   dostosowanie forum do RODO ?

Coś robicie w tym kierunku?

w skrypcie phpBB2 modified by Przemo jest coś co będzie podchodzić pod RODO?

Coś zmieniacie w regulaminach itp. w związku z tym RODO?
 
     
Gadatliwa Kasia 

   
Przemo



Pomógł: 210 razy
Posty: 3148
Wysłany: 24-05-2018, 23:56   

Ja usunąłem urodziny, lokalizację, zainteresowania oraz dodałem informację, że e-mail zawierający imię i nazwisko będzie usuwany i banowany. Usunąłem zapis adresów IP do bazy danych.
Ale jak ktoś nie chce tak ograniczać funkcji to musi się dostosować do RODO :/
 
     
wid3l3c

Posty: 2
Wysłany: 29-05-2018, 07:05   

Przemo, skąd pewność, że takie modyfikacje wystarczą, by nie można było pociągnąć właściciela forum do odpowiedzialności gdy ktoś sobie uwidzi że jednak inne kwestie naruszają rodo?

Powiedzmy że administrator nie zbiera i nie przetwarza nic poza nickiem, adresem email - załóżmy że pozostałe pola z profilu zostały usunięte.

Co natomiast z udostępnianym przez niego skryptem forum dla użytkowników?
W RODO jest zapis:
Kod:

Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do przetwarzania danych osobowych przez osobę fizyczną
w ramach działalności czysto osobistej lub domowej, czyli bez związku z działalnością zawodową lub handlową.
Działalność osobista lub domowa może między innymi polegać na korespondencji i przechowywaniu adresów, podtrzymywaniu więzi społecznych oraz działalności internetowej podejmowanej w ramach takiej działalności.
Niniejsze rozporządzenie ma jednak zastosowanie do administratorów lub podmiotów przetwarzających, którzy
udostępniają środki przetwarzania danych osobowych na potrzeby takiej działalności osobistej lub domowej.


Gdyby nie ten zapis, można by wykluczyć RODO spod for internetowych pod pretekstem podtrzymania więzi społecznych.

Użytkownik który coś napisze na forum, czy my automatycznie stajemy się administratorami tych danych?
Często ktoś podaje numer telefonu, imię, nazwisko, miejscowość zamieszkania, inne informacje o sobie w postach - one są przetwarzane ale przez wyszukiwarkę.
Wiadome jest, że obsługa forum nie jest w stanie kontrolować czy ktoś coś napisze.

Zakładając obecność klauzuli, że administrator nie odpowiada za treści postów i nie zamierza ich przetwarzać, udostępniać ani kopiować poza ewentualnym wykonaniem kopii zapasowej forum.

No ale skrypt forum je jednak przetwarza na potrzeby np. wyszukiwarki.

Co z wiadomościami prywatnymi i treściami tam ujętymi?
Wiesz jak od strony bazy danych wygląda ta kwestia.

Co z podpisem użytkownika?
Tam może umieścić jakieś informacje podpadające pod dane osobowe...

Trafi się jakiś upierdliwiec i pozamiata, mimo że z naszej strony nie ma w tym złej woli i chęci niedbania o ochronę danych osobowych.

Zamknięcie forum przed okiem osób z zewnątrz?
Dostępne tylko po rejestracji i zawarcie jakichś klauzul?

Nasze forum obecnie leży, klikudziesięciu-set zarejestrowanych i tych czytających bez rejestracji zostało w zasadzie odciętych od całej historii naszej społeczności...

Co z zapisem w BD o zapoznaniu się o dodatkowej klauzuli dot. RODO?
Bo wiadomo że spoczywa na nas obowiązek informacyjny, ale zgoda też musi być wyrażona jeżeli nie była wcześniej.

Jak nie, czy pozostaje nam ewentualnie migracja na inny silnik?
 
     
KKrzysztof

Posty: 2
Wysłany: 29-05-2018, 09:05   

Przemo napisał/a:
Ja usunąłem urodziny, lokalizację, zainteresowania oraz dodałem informację, że e-mail zawierający imię i nazwisko będzie usuwany i banowany. Usunąłem zapis adresów IP do bazy danych.
Ale jak ktoś nie chce tak ograniczać funkcji to musi się dostosować do RODO :/


podpowiesz jak to zrobić w samym forum ?
 
     
irekk


Pomógł: 283 razy
Posty: 2927
Wysłany: 30-05-2018, 10:21   

http://www.phpbb.pl/forum...p?f=138&t=18159 na forum kuzynki ;)
_________________
Cygantura
 
     
Przemo



Pomógł: 210 razy
Posty: 3148
Wysłany: 31-05-2018, 08:13   

W tym temacie co osoba to opinia.
Co prawnik to inna opinia ot jest masakra. My u siebie w firmie ( platforma sklepów http://sky-shop.pl ) mam też z tym spore jazdy - z wdrażaniem rodo. Prawnicy to analizują i analizują.
A nasza konkurencja (nazwa.pl) nie dała rady i się poddała, wycofała usługę e-sklepu: https://bezprawnik.pl/pierwsze-ofiary-rodo-nazwa/

Co do forów - tez co osoba to inna opinia.
Niby jasne, user napisze prywatną wiadomość ze swoimi danymi i już przetwarzasz dane. Ale jak ktoś nie ma forum i ludzie mu na maila czasem wysyłają maile ze swoimi danymi? Przetwarza? Albo jak w samym podpisie mają nazwiska, telefony? Albo jak ktoś do niego pisze listy gdzie wiadomo, że jest adres. Przetwarza?
Ja myślę, że jak nie ma obowiązku czy też odpowiednich pól na podanie takich danych to każdy może pisać co chce na włąsną odpowiedzialność. Administrator forum wtedy nei przetwarza tych danych.

Bo gdyby tak to każdy by przetwarzał dane... Sa rozmaite sprzeczności. Np. w autobusach jest regulamin przetwarzania danych z monitoringu. Ale czy w szpitalu też? Czy w urzędzie też? A jeżeli tak to czy na ulicy też? Przecież na ulicy też jest monitoring.
A czy fryzjer zbiera dane osobowe? Nie? Jak to nie, w każdym zakładzie da się znaleźć masę kodu genetycznego w postaci różnych włosów za szafkami :-)

Moja konkluzja jest taka, że dobrze do RODO nie jest w stanie się dostosować nikt kto nie ma budżetu kilkaset tysięcy złotych, czyli większość firm nie ma szans. RODO jest zagmatwane, niejasne oraz absurdalne/niewykonalne.

Ja myślę, że nie ma się co bać, zobaczymy też jakie będą pierwsze kary za RODO. Kto dostanie i jak wysokie. Przy czymś takim jak forum nie stricte komercyjne to jeżeli ono celowo nie zbiera szerszego zakresu danych osobowych to kary mogą być na początku co najwyżej symboliczne albo tylko samo upomnienie.
Np. poprzednik - GIODO to było większość martwych przepisów. Jak było GIODO to fora też dotyczyło tak samo jak RODO, RODO tu nic nie zmieniło.
Tu coś piszą o pierwszych zdarzeniach związanych z RODO: http://www.benchmark.pl/a...wylaczenia.html

A tu chcą jeszcze zrobić bat na osoby, które straszą innych że źle wdrożyli RODO: http://niezalezna.pl/2259...kodeksu-karnego
Bo to jest plaga, wcześniej tak szantażowali sklepy internetowe n/t klauzul niedozwolonych itp.
 
     
BRC

Pomógł: 20 razy
Posty: 245
Wysłany: 31-05-2018, 21:07   

Tak, na pewno wszyscy, którzy prowadzą fora o burakach pastewnych na phpbb2 by przemo dostaną teraz 1000000 euro kary.
 
     
Pawlak093


Pomógł: 6 razy
Posty: 127
Wysłany: 25-06-2018, 20:07   

A nie wystarczy tylko dodać możliwości usunięcia konta z bazy każdemu użytkownikowi?
 
     
mopek


Pomógł: 2 razy
Posty: 290
Wysłany: 13-11-2018, 14:43   

Przemo, obawa jest kiedy kancelarie zaczną się w tym specjalizować i zwęszą hajs. Prowadziłem dawno temu sklep internetowy. Później olałem ale sklep sobie wisiał (bez możliwości składania zamówień). Pewnego dnia dostałem pozew od kancelarii, w związku z regulaminem niezgodnym z ustawą (np. zapis, że spory rozstrzygane będą przez sąd właściwy dla siedziby firmy). Oczywiście wygrali i musiałem pokryć koszty procesowe (czyli de facto im zapłacić). I nie ważne było to, że nigdy nie byli moimi klientami, nigdy nie byli poszkodowani w związku z kwestionowanymi zapisami, nawet się nie rejestrowali (bo wtedy już było to zablokowane).

Sprawdziłem w necie, byli wyspecjalizowani i biegali po sklepach internetowych i szukali złych zapisów w regulaminach i wytaczali taśmowo procesy. Papugi zwęszyły łatwy hajs i bezlitośnie to wykorzystywali

boję się, że z czasem będzie dokładnie to samo z RODO... :/
_________________
[Forum Przyroda | Boxer Forum]
!!MoPeK!!
 
     
Przemo



Pomógł: 210 razy
Posty: 3148
Wysłany: 07-12-2018, 19:29   

Co do sklepu to doskonale znam ten temat bo aktualnie zajmuję się tym zawodowo.
W sklepach jest tak (i w sumie słusznie), że konsumentów (czyli prywatne osoby kupujące m.in w sieci) chroni prawo konsumenta i UOKiK - i dobrze, że ich chroni bo żadna osoba prywatna nei ma szans z firmami.
Ta ochrona to np. możliwośc zwrotu 14 dni jak kupujesz przez sieć oraz np. 2 letnie prawo odstąpienia od umowy jak niezgodne z umową (np. wadliwe czy coś).
Ale także ochrona zapisów w regulaminie (klauzule niedozwolone) - i też słusznie bo nie można zawierać absurdów w regulaminach (np. czas realizacji zamówienia 99 dni).
I to akie klauzule niedozwolone może cię sądzić nawet ktoś kto jest tylko potencjalnym klientem a nie klientem - czyli każda kancelaria.

Natomiast w przypadku RODO to już jest inna sprawa, tu nei ma podziału na konsumentów i podmioty gospodarcze i dlatego to rodo to są raczej martwe zapisy z tego co oibserwuję - a dokładniej - martwe są dla małych stronek czy jakiś takich hobbystycznych stron i przedsięwzięć.
Natomiast większe firmy się tego boją i starają się stosowac do zasad - chociaż to jest nierealne, stale się słyszy że dane osobowe jak wyciekały tak wyciekają i to nawet w instytucjach państwowych..
Tak, że ja myślę, że rodo będzie z czasem cichnąć a nie przybierać na sile. To co jest to są już wystarczające restrykcje i zwykli użytkownicy widzą że to co prawda ich chroni, ale też im utrudnia życie.

Niemniej jednak na pewno trzeba z szacunkiem podchodzić do danych osobowych i niepotrzebnie ich nie zbierać a jeżeli już to tylko te konieczne. A jak ktoś zgłosi chęć bycia zapomnianym to trzeba szybko usunąć jego dane z bazy - w razie jakby chciał dowodzić przed sądem, że jego e-mail to jest dana osobowa i podlega ochronie.
 
     
Gadatliwa Kasia 

   
Oneitatsu


Pomógł: 841 razy
Posty: 2324
Wysłany: 27-01-2019, 04:24   

szit niesamowity. Ludziska będą usuwać opcjonalne pola w formularzach, drukować aneksy od regulaminów a tymczasem telemarketery wydzwaniają codziennie ze swoimi cud ofertami, reagując na wszelkie uwagi natychmiastowym rozłączaniem się. RODO jawi mi się jako wielki młot budowlany, który ma posłużyć do wbicia gwoździa pod obrazek.

Prawda taka, że każdy sobie zawsze rzepkę skrobał. Jak sobie wyskrobał, tak miał wyskrobane!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Kopiowanie wszelkich treści zawartych na forum, modyfikacji oraz instrukcji bez zgody administracji i autorów tematów/postów zabronione!

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 11
Polecane serwisy

Najlepsze oprogramowanie do prowadzenia sklepu internetowegoNajlepszy program do sklepu firmowany przez Przem'a

Sklep z gadżetami

mediaclick.pl

serwis laptopów

phpbb

Polisy Ubezpieczeniowe TU Europa

Design Cart - Tworzenie sklepu internetowego

dnirozwoju.pl

Ranking Hostingów HostingOnline.pl

• Zamów reklamę