To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
phpBB2 by Przemo
Support forów phpBB2 modified by Przemo

F.A.Q. - Najczęściej Zadawane Pytania - Czyszczenie cache

Shellerini - 22-01-2011, 21:54
Temat postu: Czyszczenie cache
Witam wiele osób nie wie jak wyczyścić cache. Dlatego postanowiłem napisać jak to zrobić. :)

Cache możemy wyczyścić:
  • W Panelu Administracyjnym,
  • Poprzez FTP

Jak wyczyścić Cache poprzez PA?
    Logujemy się do PA, i na stronie głównej PA na samym dole mamy taką treść:
    Cytat:
    Wyczyść Cache: SQL & templates

    Klikamy w to i cache wyczyszczone. Cache również można wyczyścić, dla danego stylu w tym przypadku wchodzimy w: PA>OGÓLNE>STYLE> I szukamy następującej rzeczy:
    Cytat:
    Zarządzanie Cach'em:
    Zarządzanie plikami cache. [zarządzaj cache'm]

    Klikając w zarządzaj cache'm będziemy mogli wyczyścić cache dla danego stylu.

Jak wyczyścić Cache poprzez FTP?
    Wchodzimy na serwer, a następnie do katalogu cache. Usuwamy z niego wszystkie pliki oprócz pliku o nazwie: .htaccess, I to wszystko.

Mam nadzieję że to co napisałem komuś się przyda. :)
Pozdrawiam, Shellerini.

maminowiec - 23-01-2011, 11:36

Shellerini napisał/a:
Cache możemy wyczyścić:

* W Panelu Administracyjnym,
* Poprzez FTP


+

http://www.przemo.org/php...ic.php?t=103255

KacU1999 - 01-09-2012, 10:16

Dzięki wielkie ;)
Marek83 - 04-10-2013, 07:10

Witam

Chciałbym tylko zapytać co tak naprawdę zawiera cache i po co je czyścić?
Nigdzie takiej informacji nie znalazłem.

Pozdrawiam
M

Bloodson212 - 04-10-2013, 13:59

Marek83 napisał/a:
Witam

Chciałbym tylko zapytać co tak naprawdę zawiera cache i po co je czyścić?
Nigdzie takiej informacji nie znalazłem.

Pozdrawiam
M

ceach to są dane które przeglądarka sobie zapisuje.
Czyli na chłopski rozum:
Wchodzisz na przemo.org strona się ładuje -zapisuje sobie niektóre dane i ustawienia (ceach)
Wychodzisz
Wchodzisz ponownie na przemo.org ceach strony już jest w twojej przeglądarce strona się szybciej załaduje bo już wcześniej się z nią zapoznała. Dlatego przy zmianie kodu lub jakiś edycjach na forum często zmian nie widać a zmiany są, nie widać ich bo przeglądarka pamięta stan z ceach.

MQs - 04-10-2013, 15:11

Marek83, Cache zapisuje wyniki niektórych zapytań do bazy, żeby nie było potrzeby wyciągać z niej tego samego przy każdym renderowaniu strony. Chodzi (powinno) o te, które rzadko się zmieniają - np. ustawienia konfiguracji forum.

Potrzeba ręcznego czyszczenia cache występuje wtedy, gdy zmienimy ustawienia poza silnikiem forum (np. podczas instalowania moda lub używania źle napisanego) - skrypt zmieniając ustawienia powinien sam czyścić odpowiedni plik w celu odbudowania go z nowymi danymi.

Poza cache sql'a jest jeszcze cache plików stylu skompilowanych z plików tpl, gdzie za zmienne jest podstawiany odpowiedni kod php (wychodzi tzw. spaghetti code - mało czytelne połączenie html'a z php).

Cache skryptu forum jest czym innym niż cache przeglądarki/servera. Cache przeglądarki to inaczej pamięć podręczna, gdzie zapisują się pliki źródłowe strony (głównie obrazki, css, javascript). Przglądarka porównuje zawartość pliku potrzebnego do wyświetlenia strony i ściąga go dopiero wtedy, kiedy jest inny od zapisanego w cache.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group