To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
phpBB2 by Przemo
Support forów phpBB2 modified by Przemo

Ogólne - HOME.pl i jego walka z wydajnosci? serwerów...

franek - 26-11-2006, 16:22

Ja powyłączałem większość bajerów na forum, poograniczałem wizyty botów, poblokowałem co się da, przesłałem do nich zapytanie i odpowiedzieli, że na razie jest ok.Z tego co rozmawiałem z jednym z adminów tego forum support team nic nie planuje zrobić w temacie.
chelloPL - 26-11-2006, 23:16

mopek, zmień w PA maksymalną ilość postów na stronie, na 15 (obecnie masz 35).
Ponadto wyzeruj cookies (najlepiej) aby użytkownicy pobrali nowe ustawienia, albo poproś ich aby wszyscy zmienili też te same ustawienia u siebie w preferencjach.

MrK - 27-11-2006, 10:57

Home.pl klęka równiez przy moich serwisach - sx1.pl oraz forum.symbianos.pl
Otrzymałem takie same maile, a to ostatnie logi jakie mam (od tego czasu wyłączyłem kilka usług i usunałem mody).
Tak czy inaczej wyczuwam, ze nie skonczy sie to dla mnie pozytywnie, bo moje serwisy mają za dużą odwiedzalność :/
Nie spodziewałem sie, ze home.pl nie wyrobi...

Smoczek - 27-11-2006, 12:12

MrK - faktycznie, również się nie spodziewałem czegoś takiego, ale tak się kończy używanie modyfikacji Przema, jest bardzo wygodna, ale jednocześnie cholernie wielka.
chelloPL - 27-11-2006, 12:21

Czy ktoś, to ma konto na home, może od nich uzyskać informację co dla nich jest obciążeniem (jaki wyznacznik)?
Wg nich, obciążeniem jest:
Cytat:
Ilość wykonanych zapytań: 377 razy
Średni czas wykonania zapytania: 0.094 sekundy
Maksymalny czas wykonania zapytania: 0.450 sekundy
Sumaryczny czas wykonania zapytań: 35 sekund

oraz:
Ilość wykonanych zapytań: 703 razy
Średni czas wykonania zapytania: 0.010 sekundy
Maksymalny czas wykonania zapytania: 0.100 sekundy
Sumaryczny czas wykonania zapytań: 6 sekund


Próbuję analizować to, ale nie ma to żadnego sensu (logi, które wysyłają)...

franek - 27-11-2006, 12:21

Jutro dzień ostateczny, ja już mam przygotowany drugi serwer(webd extra) w razie awarii :-)
Smoczek - 27-11-2006, 14:42

Ja dopiero załatwiam serwer ==', miałem straszne problemy w tym tygodniu... ehhh... mam nadzieje, że jednak nie rozwiążą umowy :/ .
chello PL, bo oni wrzucają wszystkie zapytania, które:
a)nie wykorzystują indeksów, lub
b)wykonują się dłużej niż 5 (czy 1, nie pamiętam) sekund.
Ale zaraz napiszę maila z takim pytaniem.

MrK - 27-11-2006, 15:05

chelloPL,
część maila od home.pl

Cytat:
Przypominamy że analiza dotyczy jedynie zapytań, które:

- nie używają indeksów (serwer każdorazowo analizuje wszystkie dane w tabeli,
wczytując nadmiarowo wiele rekordów, co znacząco obciąża serwery) lub
- wykonują się ponad 3 sekundy (znacznie spowalniając i blokując
Państwa serwis).


Moze to w czyms pomoze.

aquarius - 27-11-2006, 15:36

Ja mam od zawsze ustawione 15 postów na stronę, forum nie ma ogromnej oglądalności, indexy w bazie mam a jednak i tak home.pl się doczepiło.
Ponieważ cała ich akcja dotyczy głównie for na skrypcie Przema moim zdaniem możliwe przyczyny tego sa dwie:
  1. home.pl ( i chyba inne hostingi również) zostały skorumpowane przez autorów płatnych skryptów, dla których forum Przema stanowi dużą konkurencję i obniżenie zysków. Wiadomo, że tam gdzie nie wiadomo o co chodzi chodzi o pieniądze.
  2. zostaliśmy oszukani przez autora skryptu, ze jest zoptymalizowany i nie obciąża serwerów a w rzeczywistości jest odwrotnie
Moim zdaniem bardziej prawdziwa jest pierwsza opcja.

Myślę jednak, ze (niezależnie która opcja jest prawdziwa) należą się nam użytkownikom tego skryptu wyjaśnienia od Przema co do wyników jego rozmów z home.pl. Mam nadzieję, że taką informację uzyskamy od Przema w tym temacie przed jutrzejszym dniem.

Jeśli na prawdę dojdzie do rozwiązywania umów trzeba będzie wystąpić na drogę prawną przeciwko home.pl, wszelkimi dostępnymi środkami (drogą sądową oraz powiadomieniem organów kontrolnych i prokuratury).

Napisałem maila do home.pl:

Cytat:
Witam,

otrzymałem niedawno tradycyjną pocztą list z pogróżkami od p. Grzegorza Barcickiego.
Nigdy bym nie przypuszczał, że kilka malutkich for zamieszczonych na wykupionym przeze mnie koncie bestpicks może zachwiać stabilnością Waszych podobno najlepszych serwerów :)
Styl tego pisma jak również zawarte w nim pogróżki o możliwości rozwiązania umowy być może są dopuszczalne na darmowych hostingach lecz na wysoko płatnym (i podobno najlepszym) hostingu home.pl takie sytuacje nie powinny mieć miejsca!
Pismo to podważa rzecz dla klienta płacącego niemałe pieniądze za serwer najważniejszą a mianowicie zaufanie co do ciągłości usług i rzetelności usługodawcy.
Ponieważ z zasady z terrorystami nie negocjuję więc nie zamierzam ulegać Waszemu bezprawnemu szantażowi. Po to płacę za hosting aby otrzymać ciągłą usługę i na odpowiednim poziomie.
Jeśli Wasze serwery są zbyt słabe (lub zbyt dużo stron na nie upchaliście) to jest już Wasz problem nie mój.
Po konsultacji z moimi prawnikami wiem, że nie ma żadnej podstawy prawnej do rozwiązania przez Was umowy w tym trybie. Jeśli jednak dojdzie do tego będę dochodził od Was odszkodowania drogą sądową. Poza tym o całej sprawie zostaną powiadomione odpowiednie organy państwa, w tym organy kontrolne i prokuratura gdyż zachodzi podejrzenie skorumpowania firmy home.pl przez autorów konkurencyjnych (płatnych) skryptów forów internetowych.
Narazi Was to również na skutki antyreklamy, która prowadzona będzie w mediach publicznych i prywatnych, z telewizją włącznie. Trzeba bowiem ostrzec potencjalnych klientów przed stosowanymi przez Was praktykami. Ponieważ skala Waszych pogróżek jest ogromna (dotyczy co najmniej kilkuset klientów) dlatego być może powstanie również Stowarzyszenie klientów poszkodowanych przez home.pl w celu skuteczniejszego wyegzekwowania odpowiednich odszkodowań oraz ostrzegania potencjalnych klientów przed skutkami wykupienia u Was hostingu.


PS. 1.Mając jednak nadzieję na opamiętanie z Waszej strony wierzę, że do tak radykalnych akcji nie musi dojść. Przejrzałem przesłane mailem logi, nie znajduję tam jednak uzasadnienia dla twierdzenia o rzekomym nadmiernym obciążeniu serwera. Odpowiednie tabele wskazane w logach są indeksowane w bazie danych. Wyłączyłem najbardziej obciążające funkcje, w tym wyszukiwanie przez forum oraz czas przechowywania nieczytanych wiadomości i ich ilość. Nie zamierzam jednak pozbawiać się funkcjonalności innych składników forum. Będę wdzięczny za dalsze racjonalne sugestie co do optymalizacji, wskazujące bardziej konkretnie przyczyny ewentualnych obciążeń (nie jestem specjalistą od baz danych więc język tych logów niewiele mi mówi).

i dostałem pojednawczą w tonie odpowiedź:
Cytat:
Naszym mailem nie mamy zamiaru rozwiązywać umowy/zmuszać do ponoszenia
dodatkowych wydatków. Traktujemy tego typu sytuacje jako ostateczność wobec
całkowitego braku reakcji na przedstawione problemy. W naszych mailach
najwięcej miejsca poświęcamy kwestii optymalizacji juz działających
rozwiązań. Inne opcje pojawiają się tam jako alternatywa nie tylko wobec
zignorowania naszych uwag, ale także w sytuacji, gdy dany serwis nie nadaje
się na platformę współdzieloną z racji dużej odwiedzalności, utylizacji
zasobów lub zastosowania nieskalowalnego rozwiązania (np. forum phpBB na
kilkanaście tysięcy aktywnych użytkowników).


W mailu wskazaliśmy konkretne zapytania, które powodują problem, wraz
z ich analiza. Pozostajemy do Pańskiej dyspozycji w sytuacji, gdyby
konieczna była nasza pomoc w zakresie ich interpretacji.


Dziekujemy, ze zechcial Pan podjac probe samodzielnej optymalizacji serwisu.
Byc moze okaze sie ona wystarczajaca i tym samym sprawa sie rozwiaze.

oraz drugi mail
Cytat:
Pisal Pan, iz wylaczyl Pan funkcje search w forum PhpBB by Przemo. Z naszych
obserwacji wynika, iz jesto to opcja ktora na tego typu forach generuje najwieksze
obciazenie, jak rowniez kilka innych funkcji.


Jak przypuszczam, obciazenie generowane z tego powodu spadlo do minimum, co mam
nadzieje potwierdza nasze testy, ktore beda przeprowadzone w najblizszym
okresie czasu.


W przypadku gdy natrafimy jeszcze na jakies zapytania, ktore moznaby w jakikolwiek
sposob zoptymalizowac, informacje takie wraz z wyjasnieniami zostana Panu przedstawione.



W razie pytan lub watpliwosci pozostajemy do dyspozycji.


Jak widać z nimi trzeba "z grubej rury" :)
Na wszelki wypadek jednak robię kopię całego serwisu bo nie mam do nich zaufania.

joli - 28-11-2006, 16:56

Cisza zapadła, ale jakoś nie wyłączyli, przynajmniej nam.
Przysyłaja co drugi dzień logi, z których niewiele także wynika, w każdym razie minimum aktualizacji wykonaliśmy, choć naprawdę nie bardzo było co.
Jakies nowe wieści?

MrK - 29-11-2006, 17:29

aquarius,
pierwsza odpowiedz jest zupelnie standardowa i szablonowa. Pewnie polowa userow dostala taka sama (w tym ja).

Wyłączyc search? Nie wyobrazam sobie tego na moich forach :shock: bo to jedna z glownych funkcji..
Zobaczyny, poki co odinstalowalem co sie dalo, na razie nic nie blokowali.

mark_a - 29-11-2006, 20:11

a ja dzis w logu dostałem cos takiego:
Cytat:
Brak nieprawidlowych zapytan SQL!
Dziekujemy za optymalizacje serwisu.


:) :)

joli - 29-11-2006, 20:38

Ze co dostałęs?
Brak? hmm
A co właściwie zmieniłes?

mark_a - 29-11-2006, 21:02

sprawdzilem wszystkie indeksy. jak się okazało w tabelach phpbb_attachments, phpbb_posts, phpbb_topics mialem dla kolumny index utworzonych mialem wiele indeksow. poprawilem to. pozatym odbudowalem wszystkie indeksy w bazie. zeby bylo smieszniej nie zrezygnowalem z zadnej funkcjonalnosci forum, a nawet dodalem mod kalendarz i dodalem pare bibliotek avatarow :)
konraf - 30-11-2006, 08:11

mark_a napisał/a:
sprawdzilem wszystkie indeksy. jak się okazało w tabelach phpbb_attachments, phpbb_posts, phpbb_topics mialem dla kolumny index utworzonych mialem wiele indeksow. poprawilem to. pozatym odbudowalem wszystkie indeksy w bazie

Mozna wiedziec jak to poprawiłes i jak odbudowales indeksy?
Ja przykładowo w phpbb_attachments, phpbb_posts (widok struktury) mam w w czerwonej ramce komunikat ostrzegawczy:
Kod:

Dla kolumny `INDEX` zostało utworzonych wiele indeksów

To źle? Jesli tak, co z tym zrobic i jak sprawdzić, ktore jeszcze tabele w bazie mają takie "nadmiary" ?



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group